Sağlık Arama

Ansiklopedi
Uzmanına Sor


 

Temel Bilgiler
Genel Bilgiler
Cinsellik
Selim Hastalıklar
Kanser
Hastalık Belirtileri
Tanı ve tedavi
Güzellik
Doğum

Meme Sağlığı

Bu bilgilerin memenin normal gelişme ve yaşlanma neticesinde sarkma nedenlerinin anlaşılabilmesi için size yardımcı olacağını ümit ediyoruz. Bu bilgiler aynı zamanda memelerinizden haberdar olmanıza yardımcı olacak, bu sayede sizin için anormal olan değişikliklerin farkına varacaksınız. Normal değişiklikler ise yaşamınız boyunca meydana gelecektir.

Memedeki birçok değişimin iyi huylu tümöre ait olduğu düşünülse de (kanserli olmayan), değişimin erkenden saptanamaması, kanser teşhis edilmesi durumunda hiçbir tedavinin başarı gösterememesine neden olabilir.

Memeler

Memeler (süt bezleri) beze şeklinde, doğumdan sonra meydana gelen hormonal değişimler neticesinde süt üretmekten sorumlu bir çift organdır. Temelde yağ dokusundan meydana gelmiş olup bağ dokuları ve geniş kaslarla desteklenmektedir.

Her meme 15 ile 20 lob ve bir miktar lobüle sahip olup kanallar yağ ve destek dokularıyla çevrelenmiştir. Her lobül meme ucuna açılan yaklaşık 30 önemli kanala sahiptir. Meme ucunun etrafındaki koyu renkli bölge areola olarak adlandırılır. Areolanın kenarında meme ucunu yağlayan sıvıyı üreten geniş kanallar bulunur.

Her bir koltuk altında memeye sıvı boşaltan yaklaşık 20 ila 30 lenf düğümü (beze) bulunur. Lenfatik sistemin bu kesimi enfeksiyonlarla savaşma konusunda vücuda yardımcı olur.

Bir memenin diğerinden daha büyük olması çok karşılaşılan, normal bir durumdur. Her bir meme farklı görünmesine rağmen göğüs uçları genellikle ileriye doğru çıkıntılıdır. Bir ya da her iki meme ucunun içeriye doğru dönük olması olağandışı değildir. Bu, doğumla birlikte ya da memeler geliştiği zaman düzelebilir. Meme uçları kendiliğinden tüysüzdür, fakat bazı bayanlarda areola etrafında birkaç taneye rastlanabilir.

Bazı bayanlar ekstra bir çift memeye sahip olabilirler. Bunlar genellikle koltuk altının aşağısında bulunur ve aksesuar meme olarak bilinir. Bazı bayanlar ise ekstra meme ucu yada uçlarına sahiptir. Bunlar genellikle memenin altında ya da göbek deliğinin üzerinde bulunur. Yardımcı memeler ve ekstra meme uçları genellikle bir problem yaratmazlar ve alınmalarına gerek yoktur.

Meme sarkması

Memeler, kadın hormonu olan östrojenin seviyesindeki değişimin etkisiyle ergenlik süresinden büyüme çağı, doğum ve menopoza doğru kesinlikle değişiklik gösterirler.

Birçok genç kız için memeler 9-11 yaşlarında gelişmeye başlar, fakat bu gelişme daha geç ya da daha erken de gerçekleşebilir. Memelerin farklı oranlarda gelişmesi alışılmadık bie durum değildir. Meme yumruları göğüsler gelişirken meydana gelebilir. Bunlar daima tehlikesizdir ve genellikle herhangi bir tedavi gerektirmez.

Memeler gelişir gelişmez, değişiklikler her ay aybaşı döngüsü ile kendini gösterir (periyodik meme değişimleri). Bir aybaşından hemen önce, memeleriniz büyüyebilir, hassaslaşabilir yada biraz yumru oluşmuş hissi verebilir. Aybaşından sonra, bu yumrular biraz belirginleşebilir yada tamamen kaybolabilir. Bazı bayanlar aynı zamanda aybaşına bağlı olarak meme ağrısı da yaşayabilirler (periyodik meme ağrısı).

Hamilelik süresince süt üreten hücrelerin sayısındaki artış sebebiyle memeler daha da büyür. Meme uçları koyulaşır ve doğumdan sonra da bu koyuluk sürebilir.

Menopozda da yumru oluşumu gözlenebilir. Bunlar sıklıkla meme torbasının dışına çıkarlar (iyi huylu sıvı dolu keseler).

Meme dokusu aynı zamanda yaşla beraber değişikliğe uğrar. Sıkılığını kaybetmeye başlar ve süt üreten doku memelerin sarkmasına neden olan yağ dokusu ile yer değiştirir. Östrojen seviyesi düştüğünde bu menopozdan sonra fark edilebilir. Daha da yaşlandığınızda, memelerinizin ölçüsü de değişebilir. Eğer HRT (hormon replasman tedavisi) alırsanız memeleriniz sıkılaşabilir ve bazen biraz duyarlılaşabilir.

 
 
 
İçerik Sağlayıcı:
http://www.jinekoloji.net
Dr. Kağan Kocatepe