Sağlık Arama

Ansiklopedi
Uzmanına Sor

Fitness


Etkili olması için haftada kaç gün spor yapmalıyım?

Bu sorunun cevabı çok sayıda değişkene bağlıdır: amacınız, şu anki kondüsyonunuz, vücut durumunuz, beslenme şekliniz, metabolizmanız, ideal kilonuz ile gerçek kilonuz arasındaki fark, sağlığınız ile ilgili özel durumlar gibi. Ancak genel olarak söylenebilecek şeyler de vardır.

Eğer spora yeni başladıysanız, kiloluysanız ya da belli bölgelerinizde birikmiş fazla yağlar varsa ve amacınız fazla kilolardan kurtulmaksa, kilo verdirici bir egzersiz programının gözlemlenebilir bir etkisini görmek için - kilo fazlalığınıza bağlı olarak - 2 - 6 ay boyunca egzersize aksatmadan devam etmelisiniz. Eğer aşırı kiloluysanız bu süre daha da uzun olabilir. Belirtilen süreler kişinin metabolizma hızı ve sürdürdüğü diyetin verimliliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Eğer kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız, kaslarınızı makul miktarlarda büyütmek ve onlara şekil kazandırmak için gereken süre - kişinin metabolizmik yapısı ve beslenmesine bağlı olarak - 6 ay - 1yıl kadar süre gerektirir. Vücudun kas yapısında ciddi değişiklikler yaratmak ve kasları çok büyütmek istiyorsanız, süre 1 yıl ile 4 yıl arasında değişebilir. Kas geliştirmede de gereken süre kişinin fizyolojik yapısı, kas liflerinin durumu, beyaz kas - kırmızı kas lifi oranı, protein yapım metabolizmasının çalışma verimliliği, beslenme şekli ve yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir.

   Diğer Sorular
Egzersizle kilo vermek
Kas geliştirmek için egzersiz
Kas büyütmek için egzersiz
Bel ve eklem sisteminin korunması
Spor sakatlanmaları
Fitness yanlışları
Sıkça sorulan sorularSağlık Kılavuzu
Kalorisayar
İdeal Spor Testi
Uyku Testi
Besin İhtiyaçları
Dengeli Beslenme
Nabızmatik
Besin Değerleri
Diyetmatik
Egzersiz Cetveli
,