Sağlık Arama

Ansiklopedi
Uzmanına Sor

Ansiklopedi

Kalsiyum Takviyesi Gerekli Mi?

Koruyucu hekimlik alanında aşamalar kat edilmesi, vitaminlerin de giderek daha çok kullanılmasına neden oluyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerde vitamin kullanımı bir çılgınlık halini aldı. Bu moda giderek tüm dünyayı, bu arada ülkemizi de sardı.

Özellikle son yıllarda vitamin ve mineral takviyesi ile sağlığı korumak eğilimi başladı. Hele sağlık hizmetlerinin gelişmesi ile ortalama yaşam süresinin uzaması, kemik sorunlarının daha fazla görülmesine neden olunca, kalsiyum takviyeleri gündemde ilk sıraları işgal etme eğilimi gösterdi.

Ancak, vitamin ve mineral takviyeleri konusunda tereddütler de mevcut. Kendini çok sağlıklı hisseden birinin böyle bir takviye yapması gerekli mi? Gerekliyse hangi miktarda alınmalı? İhtiyaç belirdiği nasıl anlaşılır? Hasta olmayı mı beklemeli? Fazla alınırsa zararı olur mu?

Bu soruları kalsiyum açısından ele alıp cevaplamaya çalışalım.

Halk arasındaki genel kanı, sadece büyüme ve gelişme döneminde kalsiyuma ihtiyaç olduğu yolundadır. Bu dönemde kemik gelişmesi için bol miktarda kalsiyuma ihtiyaç varsa da, diğer zamanlarda da kemik yapısının korunması, kasların görev yapabilmesi, kalbin düzenli kasılması ve kan pıhtılaşması için de kalsiyum gereklidir. Demek ki her insanın kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç yaşlara göre değişmeler gösterir.

Günlük kalsiyum ihtiyacı

Örnek vermek gerekirse, 10 yaşının altındaki çocukların günde 800 mg., ergenlik döneminde günlük 1200-1500 mg., 25 ile 50 yaş arasındaki kadınların günde 1000 mg., 50 ile 65 yaş arasındaki kadınların 1000-1500 mg., 65 yaşın altındaki erkeklerin günlük 800 mg., 65 yaşın üzerindeki herkesin günlük 1500 mg. kalsiyuma ihtiyacı bulunmaktadır. Eğer gerekli olan miktarın altında kalsiyum alınırsa, yukarıda bahsettiğim görevlerin yapılabilmesi için gerekli olan kalsiyum, kemiklerden karşılanacaktır. Bu da kemik zayıflaması demek olan osteoporoza neden olacaktır.

Nerelerden sağlanabilir?

Kalsiyum için en önemli kaynak süttür. Dolayısıyla, peynir ve yoğurt gibi ürünler de bol miktarda kalsiyum içerirler. Ayrıca kuru fasulye, lahana ve karnıbahar gibi gıdalarda da bir miktar kalsiyum bulunur. Örnek vermek gerekirse, bir kase yoğurtta 415 mg., bir bardak sütte 300 mg., 40 gr. peynirde 200 mg., bir porsiyon fasulyede 128 mg., karnıbaharda 94 mg. kalsiyum bulunur.

Örneklerden görüldüğü gibi, kişinin günlük kalsiyum ihtiyacını karşılaması için günde 2-3 porsiyon süt ürünü ile bir o kadar da kalsiyum içeren sebze yemesi gerekir. Özellikle yaş ilerledikçe kalsiyum ihtiyacı arttığı için, içilmesi gereken süt miktarı artacaktır. Bu sefer de sütteki yağlı maddeler, kolesterol açısından sorun yaratmaya başlar. Bunun çaresi de yağı alınmış süt ve süt ürünleri tüketmek ya da belirli bir miktardan fazlası için kalsiyum takviyeleri almaktır. Uzmanlar, kalsiyum karbonat ya da kalsiyum sitrat türündeki takviyelerin daha uygun olduğu görüşündeler. Bir seferinde 500 mg.'ı aşmayan dozların yemeklerle alınması, emilimi, yani kalsiyumun kana karışmasını arttırıyor. Bir başka araştırmaya göre de özellikle akşam saatlerinde alınan kalsiyumdan, vücudun yararlanması daha fazla oluyor. Suda köpüren tabletlerle çiğneme tabletlerinin emilmesi daha fazla oluyor. Yutma tableti şeklindeki kalsiyum hapının kana karışma miktarı konusunda tereddütleriniz varsa, şu tür bir test yapabilirsiniz; kalsiyum tabletini bir bardak sirkenin içine atın, bir kaç dakika arayla karıştırın. Eğer hap, yarım saat içinde tümden erirse, bu hapın sindirim sisteminde kolay eriyeceği ve emiliminin iyi olacağı düşünülür. Bu kadar süre içinde erimeyen haplardan vücudun yararlanması düşük olacaktır.

D vitamini de önemli

Kalsiyumdan vücudun yararlanmasını etkileyen bir başka etken de D vitaminidir. Güneş altında vücut tarafından üretilen D vitamini, ilaç şeklinde de alınabilir. D vitamini eksikliği varsa alınan kalsiyumdan yararlanmak söz konusu değildir.

Ayrıca, bedensel hareket de, alınan kalsiyumun kemiklere yerleşmesini etkiler. Kemiklere yönelik bir kazanç bekleyenlerin, spor ve yürüyüş gibi bedensel etkinlikleri ihmal etmemelerinde yarar bulunmaktadır.

En fazla ne kadar alınabilir?

Vitamin ve mineral takviyeleri konusunda, halk arasında, fazla doz alındığında herhangi bir zarar olup olmayacağı yolunda endişeler belirebilmektedir. Bu açıdan, günlük 2000 mg.a kadar kalsiyum içeren takviyelerin rahatlıkla alınabileceğini, bunun üzerindeki dozların zararlı etkiler yaratabileceğini, eğer mutlaka gerekiyorsa, doktor kontrolunda kullanılması gerektiğini unutmamak gerekir.


turk.net

Ansiklopedi Bölümler
Sağlıklı Kemikler Yaratmak
Kalsiyum Takviyesi Gerekli Mi?
Şişmanlık
Vücuttaki Madensel Maddeler
Egzersiz
Antioksidan Nedir?
Uluslararası Seyahat Edenlere Aşı ProgramıSağlık Kılavuzu
Kalorisayar
İdeal Spor Testi
Uyku Testi
Besin İhtiyaçları
Dengeli Beslenme
Nabızmatik
Besin Değerleri
Diyetmatik
Egzersiz Cetveli,